Dzisiaj jest: 13 kwiecień 2021
Imieniny obchodzą: Ida, Hermenegilda, Przemysław

Dobra orientacja w terenie, spostrzegawczość i umiejętność czytania mapy – takie zdolności z pewnością przydały się uczestnikom jesiennej edycji Sławkowskich Marszów na Orientację SŁAW-INO 2014, zorganizowanych w sobotę, 20 września.

SŁAW – INO po raz czwarty!

Tym razem dodatkowym utrudnieniem dla zawodników stał się deszcz, który bynajmniej jednak nie ostudził temperatury rywalizacji. Leśne ścieżki co rusz przecinali pędzący w poszukiwaniu punktów kontrolnych uczestnicy. Inni zamiast na szybkość, postawili na strategię. Z całą pewnością jednak każdy, niezależnie od wieku, mógł liczyć na doskonałą zabawę.

- To już czwarta odsłona Sławkowskich Marszów na Orientację. Po liczbie startujących w kolejnych edycjach widać, że pomysł się przyjął. Tym razem było może trochę trudniej, bo trasa usiana była kałużami. Na trasie zostały dodatkowo ustawione tzw. punkty kontrolne stowarzyszone, których zadaniem było sprawdzenie czujności i precyzyjności zawodników. Wszyscy poradzili sobie jednak wspaniale – mówi Rafał Adamczyk, wicestarosta będziński.

Zawodnicy podzieleni zostali na grupy, które startowały na swoich, specjalnie przygotowanych trasach – rodzinnej, dla dzieci i młodzieży oraz seniorów. W poszczególnych grupach zwyciężyli:

• w kategorii TR (trasa rodzinna) – Wiktor Jaros, Andrzej Jaros, Rozalia Jaros;
  • w kategorii TD (dzieci i młodsza młodzież) – Norbert Godecki i Maciej Lorek;
  • kategoria TM (trasa młodzieżowa) – Bartosz Dworzyński, Adrian Milejski;
  • kategoria TS (trasa dla seniorów) – Andrzej Jaros;

Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Rozwoju Miasta Sławków, partnerami: sławkowska drużyna harcerska 8 DDH „Złota Ósemka" oraz Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Sławkowie.

IV Sławkowskie Marsze na Orientację SŁAW – INO 2014 poprzedził III Powiatowy Turniej Turystyczny. W piątek 19 września w poszukiwaniu punktów kontrolnych sławkowskie lasy przemierzali uczniowie gimnazjów z terenu powiatu będzińskiego.

Rywalizacja była równie zacięta, a ostateczna klasyfikacja, na którą złożyły się jeszcze wyniki turnieju wiedzy turystycznej i konkurencji sportowych przedstawiała się następująco:

• I miejsce: Karolina Grodzka, Kamila Swoboda, Zuzanna Kulis, Maria Prochacka (Gimnazjum nr 5 z Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 w Będzinie);
  • II miejsce: Filip Smolarski, Igor Zapora, Szymon Gancarz, Kamil Barański (Gimnazjum nr 6 z Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 im. Noblistów Polskich w Będzinie);
  • III miejsce: Julia Majewska, Wiktoria Stawnicka, Patryk Pucek, Karol Człapa (Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie).

Oba wydarzenia zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Rozwoju Miasta Sławków w ramach zadania publicznego w dziedzinie kultury fizycznej i sportu pn.: „Organizacja III Powiatowego Turnieju Turystycznego w Sławkowie z Biegiem na Orientację SŁAW-INO 2014 oraz wiosennych i jesiennych zawodów otwartych dla mieszkańców powiatu będzińskiego pod nazwą Sławkowskie Marsze na Orientację SŁAW-INO 2014” dofinansowanego ze środków budżetu Powiatu Będzińskiego. Obie imprezy sportowe wpisane są również do Programu „Sportowy Powiat”.

Krzysztof Kozieł