Dzisiaj jest: 24 wrzesień 2020
Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor

Koncert kapeli Trebunie Tutki zakończył obchody jubileuszu dwudziestolecia utworzenia Hospicjum Onkologicznego przy Fundacji Pro Salute.

Hospicjum Onkologiczne Fundacji Pro Salute ma dwadzieścia lat

Uroczystość przyciągnęła do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie w piątek 17 października osoby, którym idea pomocy hospicyjnej jest szczególnie bliska. Wydarzenie było też okazją do przypomnienia niełatwych początków i rozwoju działalności organizacji, obejmującej dziś swoją opieką około 140 pacjentów w ostatniej fazie choroby nowotworowej.

Idea utworzenia w 1994 roku domowego hospicjum nawiązywała do rodzącej się wtedy nowej dziedziny nauki - medycyny paliatywnej, której prekursorem była dr Cecily Saunders, założycielka Hospicjum Onkologicznego św. Krzysztofa w Londynie. Jak wspominają organizatorzy przedsięwzięcia, początki były bardzo trudne. Nie było powszechnego dostępu do internetu, precyzyjnie opracowanej wizji działania, ani strategii rozwoju. Były natomiast ogromne chęci i równie wielka wiara w powodzenie tego pomysłu. Inicjatywa, którą od początku kieruje dr Andrzej Jankowski dziś już w niczym nie przypomina organizacji z pierwszych miesięcy działalności. Opieka paliatywno - hospicyjna, świadczona przez wysoko wykwalifikowany personel pozwala osobom cierpiącym zdecydowanie lepiej znosić trudy choroby.

Fundacja Pro Salute w rozmaity sposób pozyskuje środki na zakup sprzętu medycznego i wyposażenia, które służy pacjentom. Jedną takich właśnie form są organizowane co roku koncerty charytatywne "Głosy dla Hospicjum". Dochód ze sprzedawanych biletów - cegiełek zasila konto fundacji.

Wicestarosta będziński Rafał Adamczyk i Przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego Emil Bystrowski złożyli na ręce władz fundacji życzenia i podziękowania za wieloletnią działalność na rzecz mieszkańców powiatu będzińskiego.

- Tegoroczny koncert był szczególnie uroczysty, bowiem odbył się w roku Jubileuszu powstania Domowego Hospicjum Onkologicznego Fundacji Pro Salute oraz przypadającego Światowego Dnia Hospicjum i Opieki Palitywnej „World Hospice & Palliative Care Day" - mówi Teodozja Kumor - Ormianin, koordynator Centrum Wolontariatu Hospicyjnego Fundacji Pro Salute - Cieszę się, że zgromadził tak dużą publiczność. Jubileusz uświetnił występ światowej sławy zespołu Trebunie Tutki, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej. Do nas przyjechali prosto z lotniska, po podróży z Festiwalu Folklorystycznego w Indiach. Z okazji naszego jubileuszu szczególnie ciepłe słowa chciałabym skierować do Prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego oraz Starosty Będzińskiego Krzysztofa Malczewskiego, bowiem to dzięki wsparciu władz miasta i powiatu odbywają się te koncerty, które wpisały się już w kalendarz corocznych imprez kulturalnych miasta i powiatu. Uzyskane środki zostaną przeznaczone na zakup jednorazowego sprzętu medycznego dla pacjentów oraz na wspieranie dzieci osieroconych, których rodzice byli pod opieką hospicjum. W imieniu fundacji, hospicjum i naszych pacjentów pragnę gorąco podziękować osobom, które pomagały nam w rozprowadzaniu cegiełek oraz tym osobom, które już wsparły nasze hospicjum, zakupując cegiełki - dodaje Teodozja Kumor - Ormianin.

W czasie uroczystości prezes fundacji Andrzej Jankowski wręczył też medale Polskiego Komitetu Zwalczania Raka, przyznane za umiejętność dostrzegania osób ciężko chorych, cierpiących i oczekujących pomocy. Otrzymało je dziesięć osób, które szczególnie mocno wspierały i udzielały pomocy hospicjum w różny sposób i na różnych etapach jego działalności. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Bożena Bachowska, Danuta Janik, Teodozja Kumor-Ormianin, Katarzyna Maciejewska, Lidia Musiał, Tatiana Pietrzyńska, Dorota Piętak, Jerzy Podsiadło, Beata Polaniecka i Bogusław Smółka.

tekst:Krzysztof Kozieł

foto: Wojciech Tarka, materiały Fundacji PRO SALUTE