Dzisiaj jest: 24 wrzesień 2020
Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor

Możliwości pozyskania dofinansowania dla przedsięwzięć w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 były głównym tematem rozważań podczas konferencji pt. „Zagłębiowskie Forum Erasmusa - nowa perspektywa, nowe szanse”, która odbyła się 3 listopada w Teatrze Dzieci Zagłębia.

Zagłębiowskie Forum Erasmusa za nami

W konferencji wziął udział m.in. wicemarszałek Kazimierz Karolczak

Konferencja stała się okazją do wspólnego podsumowania wielu realizowanych przez powiat projektów

Spotkanie zorganizowane przez Wydział Inwestycji i Rozwoju Starostwa było okazją do podsumowania oraz promocji projektów realizowanych przez Powiat Będziński w latach 2007-2013, a także uzyskania informacji na temat nowej oferty programu „Erasmus+”, który w Polsce z ramienia Komisji Europejskiej koordynuje Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie.

W trakcie konferencji można było uzyskać też porady ekspertów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego

Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem honorowym Wicemarszałka Województwa Śląskiego Kazimierza Karolczaka oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie. W konferencji wzięli udział przedstawiciele samorządów gminnych powiatu będzińskiego, dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych Zagłębia Dąbrowskiego, reprezentanci organizacji pozarządowych działających na terenie powiatu oraz przedstawiciele samorządów uczniowskich. – Jestem przekonany, że nowe możliwości otrzymania dofinansowania w ramach perspektywy budżetowej na lata 2014-2020 będą dla wszystkich aktywnych podmiotów doskonałą szansą do realizacji wielu innowacyjnych przedsięwzięć. Cieszę się, że na tym polu bardzo aktywne są nasze placówki oświatowe – podkreśla Krzysztof Malczewski, Starosta Będziński. - Sukces dotychczasowych projektów międzynarodowych nie byłby możliwy, gdyby nie doskonała oś partnerstwa wypracowana przez samorządowców i przedstawicieli szkół. Zawsze zespołowo tworzyliśmy doskonałą markę - dodaje Sebastian Szaleniec, członek zarządu powiatu będzińskiego.

Gości powitał starosta Krzysztof Malczewski

W spotkaniu uczestniczyli także eksperci, z ramienia Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – Michał Waszczuk, Śląskiego Kuratorium Oświaty – Joanna Sobotnik oraz Andrzej Kwaśniewski reprezentujący Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, który służył pomocą w zakresie Mobilnego Punku Informacyjnego.

Z ich rad w zakresie aplikowania o dofinansowanie inicjatyw projektowych mogli skorzystać wszyscy zainteresowani. – Niekwestionowanymi liderami w pozyskiwaniu funduszy europejskich w Będzinie oraz całym Zagłębiu Dąbrowskim są placówki oświatowe każdego szczebla. Cieszę się, że jesteśmy jednym z liderów w zakresie realizacji projektów edukacyjnych. Postaramy się, wciąż skutecznie pozyskiwać fundusze na realizację inicjatyw edukacyjnych także w ramach programu „Erasmus+” – mówi w imieniu Prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego pełnomocnik Rafał Adamczyk.

Prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego reprezentował pełnomocnik Rafał Adamczyk

O współpracy w ramach realizowania projektów opowiedział Michał Waszczuk, ekspert Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

Dotychczasowe osiągnięcia zagłębiowskich placówek zostały dostrzeżone przez samorząd województwa. Jako dowód uznania podziękowania na ręce dyrektorów i nauczycieli w formie dyplomów przekazał Kazimierz Karolczak, wicemarszałek województwa śląskiego. - Serdecznie gratuluję naszym pedagogom. Dzięki ich pracy i zaangażowaniu województwo śląskie może pochwalić się doskonałymi osiągnięciami w zakresie realizacji projektów z dofinansowaniem zewnętrznym. Mam nadzieję, że nasze sukcesy będą kontynuowane.

Podczas konferencji wręczono podziękowania i certyfikaty dyrektorom placówek uczestniczących w projektach

Przedstawiciele Starostwa Powiatowego podsumowali realizowane przedsięwzięcia

W konferencji wzięło udział 130 uczestników. Wspaniałą oprawę artystyczną przygotowała młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Siewierzu pod kierunkiem dyr. Elżbiety Horbatowskiej. Placówka zawsze bardzo aktywnie współpracuje w projektach realizowanych przez powiat. Realizując także własne.

Z koncertem wystąpiła młodzież z siewierskiego liceum

Katarzyna Zapart