Dzisiaj jest: 26 wrzesień 2020
Imieniny obchodzą: Justyna, Łucja, Cyprian

W niedzielę 9 listopada, jak co roku przed Narodowym Świętem Niepodległości, Czeladź odwiedził Marszałek Józef Piłsudski. Tym razem towarzyszyła mu sama Maria Skłodowska – Curie.

Poświęcenie sztandaru i rodzinny festyn w Czeladzi - galeria

Wszystko rozpoczęło się jak najbardziej na poważnie i bardzo uroczyście. O godz. 10:30, przy dźwiękach Orkiestry Reprezentacyjnej Policji Województwa Śląskiego, młodzież z klas mundurowych przedefilowała ulicami miasta do kościoła pw. św. Stanisława BM. W trakcie uroczystej mszy proboszcz parafii ks. kan. Jarosław Wolski dokonał poświęcenia sztandaru Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi. Piękny sztandar z wizerunkiem jego patronki – Marii Skłodowskiej – Curie od tego dnia będzie towarzyszył społeczności szkolnej w trakcie najważniejszych wydarzeń.

- Sztandar to wyjątkowy i niepowtarzalny symbol wierności wyznawanym wartościom. Polacy na sztandar przysięgali, sztandaru bronili, a bywało często, że za sztandar oddawali życie. Strzeżcie go moi mili jak najcenniejszego skarbu i z dumą przekazujcie swoim następcom – mówił do młodzieży starosta będziński Krzysztof Malczewski.

Po uroczystym nabożeństwie, Marszałek Józef Piłsudski przejechał ulicami Czeladzi na teren Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych przy ul. Grodzieckiej. Po drodze, wspólnie ze starostą Krzysztofem Malczewskim tradycyjnie obdarowywali napotkanych mieszkańców biało – czerwonymi flagami.

Punktualnie o 14:00 rozpoczął się wielki, rodzinny festyn. Był ogromny tort, występy, konkursy, mnóstwo gier i zabaw. Najmłodsi mogli sprawdzić swoją spostrzegawczość, między innymi poszukując „radków" i „polonków", czyli różnokolorowych piłek pingpongowych. Nie zabrakło konkursu z wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego oraz widowiskowego pokazu musztry kawaleryjskiej w wykonaniu Jurajskiego Szwadronu Kawalerii. Można było obejrzeć zabytkowe samochody z kolekcji Bogdana Strzeleckiego, a także wykonać sobie podstawowe badania profilaktyczne. Jedną z atrakcji pikniku był pokaz umiejętności w wykonaniu fakira. W trakcie imprezy wręczono również stypendia dla najzdolniejszych uczniów z powiatowych szkół. Z rąk kapitana Henryka Smogóra starosta Krzysztof Malczewski odebrał honorową odznakę za zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, przyznaną przez Zarząd Główny tej organizacji.

Krzysztof Kozieł