Dzisiaj jest: 22 wrzesień 2020
Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem „Poległym za Wolną Polskę" rozpoczęły się 11 listopada miejsko – powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości AD 2014

Tegoroczne uroczystości miały szczególny charakter. Ich elementem była msza św. w intencji mieszkańców Będzina i powiatu będzińskiego pomordowanych w czasie II wojny światowej. Po nabożeństwie, odprawionym w kościele pw. św. Barbary DM w Będzinie, na placu przy świątyni odsłonięto pamiątkową tablicę. Aktu jej poświęcenia dokonał ks. kan. Andrzej Stępień, dziekan dekanatu będzińskiego. Nabożeństwo odprawił proboszcz parafii pw. św. Barbary w Będzinie ks. kan. Stanisław Sarowski.

- Chciałbym podziękować przede wszystkim kombatantom na czele z kapitanem Henrykiem Smogórem za tę piękną inicjatywę, a także księdzu proboszczowi za przychylność wobec tego pomysłu. Niech ta tablica na wieki zaświadcza o męczeństwie naszych przodków i będzie widzialnym znakiem naszej o nich pamięci – mówi członek zarządu powiatu będzińskiego Sebastian Szaleniec.

Oprawę muzyczną mszy świętej zapewnił chór Sarmatia Ars Bendzinensis pod dyrekcją Marka Piotrowskiego.

(kk)