Dzisiaj jest: 24 wrzesień 2020
Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się wieczór poświęcony promocji książki o ks. Ludwiku Gietyngierze, zorganizowany w środę 12 listopada przez Stowarzyszenie „Ratujmy Kościół na Górce".

Błogosławiony z Będzina – ks. Ludwik Roch Gietyngier

Postać błogosławionego z Będzina przyciągnęła do Pałacu Mieroszewkich prawdziwe tłumy. Wśród gości obecny był arcybiskup metropolita częstochowski ks. dr Wacław Depo, sosnowiecki ordynariusz ks. dr Grzegorz Kaszak, przedstawiciele duchowieństwa, samorządowcy, reprezentanci organizacji społecznych i mieszkańcy Będzina.

O pracy duszpasterskiej bł. Ludwika Rocha Gietyngiera opowiedział autor publikacji, ks. prof. Jan Związek. W trakcie spotkania można było również otrzymać egzemplarz z własnoręczną dedykacją autora. Spotkanie stało się również okazją do zaprezentowania dotychczasowego dorobku Stowarzyszenia "Ratujmy Kościół na Górce".

Bł. ks. Ludwik Roch Gietyngier urodził się w 1904 roku w Żarkach. W 1927 roku na Jasnej Górze przyjął święcenia kapłańskie. Przez pięć lat (od 1929 do 1924 roku) pełnił funkcję wikariusza parafii św. Trójcy w Będzinie i prefekta szkół w tym mieście. Swoim duszpasterskim zaangażowaniem zyskał sławę i wielki szacunek mieszkańców. W październiku 1940 roku został aresztowany przez Niemców i trafił najpierw do obozu przejściowego, a następnie do obozu w Dachau, gdzie poniósł męczeńską śmierć.

Ks. Ludwik Roch Gietyngier jest jednym ze 108 polskich męczenników beatyfikowanych przez Jana Pawła II w 1999 roku.

Krzysztof Kozieł