Dzisiaj jest: 26 wrzesień 2020
Imieniny obchodzą: Justyna, Łucja, Cyprian

Zastanawiasz się, jak wyglądał Twój powiat 50 lat temu, jak zmieniła się okolica w której mieszkasz?

Historyczne mapy na wyciągnięcie ręki!

Dzięki danym otrzymanym z Archiwum Państwowego w Katowicach i Otwartemu Regionalnemu Systemowi Informacji Przestrzennej (ORSIP) można prześledzić zmiany w zagospodarowaniu terenu w ciągu ostatniego półwiecza na obszarze dzisiejszego województwa śląskiego.

ORSIP posiada funkcję „Pasek czasu - Mapy topograficzne”, która pozwala na płynne przechodzenie między mapami topograficznymi wykonanymi w różnych latach. Już można zobaczyć pierwsze wyniki prac. Niebawem w internecie zostaną opublikowane kolejne archiwalne mapy oraz zmiany granic województwa śląskiego od 1939 r.

Oprócz map historycznych w ORSIP można przeglądać dane pozyskane z różnych instytucji dotyczące m.in. przyrody, gospodarki przestrzennej oraz inwestycji.

System ORSIP posiada także wiele funkcjonalności np. śledzenie zmian zagospodarowania wybranego obszaru na podstawie zdjęć lotniczych z lat 1996, 2003, 2009.

Projekt „Budowa Otwartego Regionalnego Systemu Informacji Przestrzennej (ORSIP)” współfinansowany był przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Ma on na celu m.in. ułatwienie dostępu do jednorodnych i aktualnych oraz zintegrowanych informacji przestrzennych pochodzących z wielu rozproszonych zasobów źródłowych. Beneficjentem jest Województwo Śląskie, a instytucją realizującą projekt było Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego.

Wartość inwestycji to ok. 4,4 mln zł. Na jego dofinansowanie pozyskano ok. 3,7 mln zł.

źródło: Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego