Dzisiaj jest: 24 wrzesień 2020
Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor

Choć pogoda jest jeszcze w miarę łaskawa, to sytuacja może zmienić się praktycznie z dnia na dzień. Zima to wyjątkowo trudny okres tak dla użytkowników dróg, jak i służb odpowiedzialnych za ich zimowe utrzymanie.

Przygotowani na nadejście zimy

Przez teren powiatu będzińskiego przebiegają drogi różnych kategorii – od krajowych, przez wojewódzkie i powiatowe po gminne. Za ich utrzymanie odpowiadają właściwe szczeble administracji państwowej i samorządu. I tak na przykład za zimowe utrzymanie dróg gminnych odpowiadają samorządy poszczególnych gmin.

Na drogach zarządzanych przez powiat podmiotem wiodącym w akcji zimowego utrzymania jest – jak co roku - Powiatowy Zarząd Dróg. Zadania te realizowane są przy udziale firm wyłonionych w drodze przetargów. Do celów „Akcji Zima" wyodrębniono siedem sektorów, w których jest prowadzona akcja. Są to: miasto Będzin, miasto Czeladź, miasto Wojkowice i część gminy Bobrowniki, miasto i gmina Siewierz, pozostała część gminy Bobrowniki, gmina Mierzęcice i gmina Psary oraz miasto Sławków. W tym ostatnim na mocy zawartego z powiatem porozumienia zadania te wykonuje samorząd miasta. Łączna długość dróg powiatowych to 319 km.

W ramach prowadzonej akcji w siedzibie Powiatowego Zarządu Dróg mieści się ośrodek dyspozycyjny, do którego spływają meldunki od osób odpowiedzialnych za poszczególne sektory. W ośrodku pełnione są całodobowe dyżury. Jedną z form monitorowania stanu dróg w zimie są też regularne patrole, wykonywane przez przedstawicieli PZD i firm prowadzących akcję. W przypadku wystąpienia opadów śniegu o charakterze klęski żywiołowej na drogi powiatowe ruszy ciężki sprzęt: pługi wirnikowe, koparko – ładowarki, równiarki i pługopiaskarki.

Krzysztof Kozieł