Dzisiaj jest: 24 wrzesień 2020
Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor

W piątek 5 grudnia gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie był Łukasz Lamża, doktor filozofii specjalizujący się w filozofii przyrody.

Będzin: „Przekrój przez wszechświat” Łukasza Lamży

Mieszkający w Będzinie naukowiec jest autorem wielu artykułów, które publikowane są m.in. w serwisie GraniceNauki.pl prowadzonym przez pracowników Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, którego Łukasz Lamża jest członkiem.

Podczas spotkania z czytelnikami w będzińskiej bibliotece Łukasz Lamża zaprezentował swoją książkę "Przekrój przez wszechświat". To jego pierwsza publikacja, w której próbuje przybliżyć świat rzeczy najmniejszych i największych zwracając uwagę na piękno i bogactwo natury występujące w różnych skalach. W kolejnych 43 rozdziałach autor prowadzi czytelnika krok po kroku poprzez skale przestrzenne wszechświata: od najpotężniejszych struktur kosmicznych, poprzez świat galaktyki, gwiazd, planet, skał, roślin, mrówek, bakterii, struktur komórkowych, związków chemicznych i atomów, aż po pojedyncze cząstki elementarne. Porusza przy tym ważne kwestie związane z miejscem człowieka we wszechświecie, istotę nauki i granice poznania.

Opisuje fascynujący świat śpiewów ziemskiej magnetosfery, wielkich kosmicznych eksplozji i mikroskopijnych soczewek mrówczego oka, sugerując, że wszechświat można traktować jako... dzieło sztuki.

źróło: MiPBP w Będzinie/Beata Wardęga